Menüleri yazarken öğün başı minimum alınması gereken kalori miktarına dikkat ediyor musunuz ??
Evet gıda mühendislerimiz tarafından hesaplaması yapılıp yazılıyor. Ayrıca haftalık tüketilmesi gereken beyaz et kırmızı et , bakliyat , sebze dengesine de dikkat ediyoruz.
Personel iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yaptığınız çalışmalarınız nelerdir ?
Uzun zamanadır çalıştığımız işyeri hekimimiz ve isg uzmanımız var . İş yeri hekimimizin talepleri doğrultusunda portör , akciğer filmi , hemogram , hepatit taramalarımızı sağlık bakanlığı onaylı kuruluşlar dan yıllık olarak bütün personellerimize mobil sağlık aracı getirterek yaptırıyoruz. Haftanın 1 günü işyeri hekimimiz şirketimize gelerek personellerimizin sağlık kontrolleri ve talepleri ile ilgili bulunuyor. İş güvenliği uzmanımız temel isg eğitimleri , hijyen eğitimleri vb .. isg ile ilgili gerekli bütün önlem ve şartları sağlamak için çalışmaktadır.SS
Beyaz et ve kırmızı etleri aynı ortamda bulunduruyor musunuz ?
Tabi ki hayır . Firmamızda 5 adet soğuk hava depomuz bulunmaktadır. hazırlık dolabı , kırmızı et dolabı, beyaz et dolabı , -18 dolabı , meyve sebze dolabı . kırmızı et ve beyaz et bir arada asla bulundurmuyoruz. Çapraz kontaminasyon dediğimiz gıda güvenliğinde risk oluşturan mikrobiyal bozulmalara yol açtığından bu ürünleri bir arada asla tutmuyoruz.
Köfteleriniz kendi imalatınız mı ?
Evet köftelerimizi kendi hazırladığımız et ve köfte harçlarıyla üretiyorssuz.